Piyasanın kalbi her zaman momentum diye mi atar?

Yıllar boyunca yaşadığı dalgalanmalara karşı Piyasanın kalbi yine de iyi dayanıyor bence.. Kazandırdığı günlerin hatrına tabi.

S&P500 endeksi 1960’dan bu yana işlem günlerinin %7’sinde rekor tazelemiş. 2008 krizinden sonraki dönemde bu oran iki katı.

S&P500 rekor kırdığı günlerin sonrasındaki günlerde de ortalama performansının iki katı daha iyi performans sergilemiş.

Yani hisse senedi piyasaları momentumu seviyor.

Yükselen piyasada insanlar daha da yükseleceğine inanıyor. İnsanlar iyimser kaldığı sürece de piyasa yükselmeye devam ediyor.

Ta ki kötümserlerin sayısı görece artıncaya kadar. Sonra insanlar düşen piyasanın daha da düşeceğine inanmaya başlıyor.

Bu böyle dalgalanmalarla devam edip gidiyor. Hiçbir şey sonsuza kadar yükselmiyor ve çok az şeyin de değeri sıfıra iniyor.

Ben Graham’ın dediği gibi kısa vadede piyasa bir oylama makinası, çoğunluk iyimserse coşuyor kötümserse düşüyor.. Uzun vadede ise piyasa bir tartı makinası gibi. Yani gerçekten değerli olan varlıklara sahip olanları bir şekilde ödüllendiriyor.

Peki sizin vadeniz ne?

Kısa vadeli dalgalanmaları tahmin etmek oldukça güç. Onun yerine sağlam varlıkları değerinden ucuz fiyatlara satıldığında almak en doğrusu. Bunun için de duygularımızı yatırım kararlarımızdan mümkün olduğunca uzak tutmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yatırım Fikirlerimiz
Ayağınıza Gelsin

Finansal tavsiyelerimize ve çözüm önerilerimize erişmek ve disiplinli yatırım politikalarını takip ederek birikimlerini güvenle artırmayı başaranların arasına katılmak istiyorsanız yatırım bültenimize bugün kaydolun.